Készüljünk fel testiekben és lelkiekben az új tanévre

Mind gyermeknek, mind felnőttnek (akár szülő, akár nem) kihívás tud lenni a szeptember. Vége a kellemes melegnek, a szabadságolásnak, a nyaralásos időszaknak és a kötetlenebb napoknak. Ehelyett az idő lehűl, és minden vissza a régi kerékvágásba.
Erre az időszakra a gyerek szervezete általában kisebb-nagyobb betegségekkel reagál, ami még nagyobb terhet tehet majd a szülőre, hiszen otthon kell vele maradni, esetleg már az elején lemarad, orvoshoz vinni... Főleg, ha még anyuka vagy apuka is elkapja a gyerek által hazahozott nyavalyát.
A legcélszerűbb megelőzni ezeket a bajokat.
Ez igaz, de hogyan?
Készítsük fel gyermekünket mind testileg, mind lelkileg az iskola- illetve óvodakezdésre!
Hogyan tudjunk lelkiekben felkészíteni, és miért fontos ez?
Mivel számos betegségnek van egy lelki része, érdemes foglalkozni ezzel a témával. Sokan csak legyintenek, hogy ez nem számít, de a tapasztalat azt mutatja (mi magunk is megfigyelhetjük, sőt, figyeljük is meg), hogy igenis számít. Mint ahogyan megtapasztaltuk, hogy amikor izgulunk, stresszelünk hasgörcsünk lehet, vagy megfájdul a fejünk, esetleg emésztési panaszok jönnek elő, vagy elmegy az étvágyunk, ez ugyanúgy megfigyelhető egy gyereknél is.
Ennek oka nagyon egyszerű. A nyár során nem kell az iskolával, óvodával foglalkozni, több a szabadság, a szabadidő, kellemesek a programok, jóval kevesebb az elvárás, nem kell korán kelni. Ha a gyermek még kicsi: ott a folyamatos szülői, nagyszülői, testvéri jelenlét, ami biztonságot ad. Az évkezdéssel ezek a dolgok egy csapásra megszűnnek, ami egy kisebb gyereknél egyfajta sokk is lehet.
Apróbb dolgokkal már tereljük a témát az iskolára, illetve óvodára. Kezdjünk egy kicsit gyakorolni, készítsük elő közösen pl. a tanszereket. Vessük fel a témát, hogy milyen jó lesz találkozni ezzel-azzal a (számára kedves) osztálytárssal, baráttal, pedagógussal, dolgozóval. Próbáljuk lelkiekben felkészíteni arra, hogy vége lesz a nyári szünetnek, de ez nem is annyira borzasztó.
Mivel önmagában a korán/korábban kelés is megterhelő lehet lelkileg, hiszen kevesebbet lehet pihenni, érdemes már augusztus végefelé kicsit korábban kelni. Nem kell feltétlen fél7-re állítani az órát, ha az iskolai időben akkor kel a gyerek, de lehet már 9 helyett fél9, vagy 8, attól függően, hogy mikor szokott kelni, és mennyire tolódott ki a kelés a nyári szünetben.
Próbáljuk elérni, hogy az egész egyfajta kellemes készülődés, mintsem szükséges rossz legyen. Ha mi így állunk hozzá, az könnyebben átragadhat a gyerekre is. Ahogy az is, ha teljesen negatívan és feszülten gondolunk rá.
Hogyan tudjunk testileg felkészíteni, és miért fontos ez?
Egyik fontos dolog a korábban való felkelés, amit már fentebb említettünk. Ez testileg is számíthat.
A másik az immunerősítés. Miért fontos ez?
A nyári időszakra általában a jókedv, a kellemes érzések, a sok gyümölcs, a kellő pihenés és a több mozgás a jellemző. Ehhez képest a szeptember minden szempontból borúsabb. Hűvösebbre vált az idő, rövidebbek a nappalok, a gyerek bekényszerül egy tanterembe, több ülés vár rá, korábban kel, feszültebb. A nyári időszak végével valószínűleg kevesebb gyümölcsöt eszik, kevesebb vitamin jut a szervezetébe. Emellett bekerül a közösségbe, amelyben elkerülhetetlenül fertőzésekkel találkozik.
1
De szerencsére – a lelki erősítés mellett – van egy nagyon jó ajánlatunk a testi erősítésre is. Méghozzá a Turbokid csomag.
A Turbokid immunerősítő csomag úgy védi meg a lurkót a támadásoktól, mint egy erős vár!
Ugye milyen jól hangzik?